o NAS i o Zameczku

Historia Zameczku

Historia Zameczku sięga XVIII wieku, jednak jeden z ciekawszych jej epizodów miał miejsce kolejnym stuleciu, kiedy to majątek zakupił baron Hugo von Roth. Miał on olbrzymi wpływ na rozwój miejscowości. Rozwijał rolnictwo, kopalnię gipsu, zainwestował w linię kolejową i budowę tunelu. W lokalnych opowieściach odgrywa szczególną rolę przede wszystkim ze względu na dosyć skandalizujące życie osobiste. Jego liczne miłosne rozwiązłości do dziś są tematem, który powoduje wypieki na twarzach słuchaczy. Przez wiele lat był on związany z niejaką Rossine Gross, z którą doczekał się sporej gromadki dzieci. Jednak urok młodziutkiej czerniczanki – Albiny Adamietz – spowodował szybsze bicie serca ponad sześćdziesięcioletniego barona. Podejmując decyzję o rozstaniu z Rossine, Hugon naraził się najstarszemu synowi – Silvio, który chciał nawet dopuścić się morderstwa. Ostatecznie baron uszedł z życiem, jednak Rossine wraz z dziećmi na zawsze opuściła wieś. Wśród poddanych Hugo von Roth zasłynął jako okrutnik i tyran, który przywiązywał chłopów za karę do lip. Po jego śmierci wieś odetchnęła z ulgą. Ale to nie koniec historii… podobno duch jednej z jego córek – Vali – po dziś dzień przechadza się wśród zamkowych murów.

Kto tworzy Zameczek?

Czernica to wioska, która leży w powiecie rybnickim województwa śląskiego. Od ponad 6 lat działa tu SDL Spichlerz, pracując z lokalną społecznością na rzecz rozwoju tej miejscowości, a przede wszystkich ludzi w niej mieszkających, wokół zasobów dziedzictwa kulturowego i historycznego. Nasza historia to opowieść o miejscach, których już nie ma – zawalony spichlerz, wyburzona dworska karczma, zasypane stawy rybne barona von Roth, ukryte w trawach świecące kryształy po czernickich gipsołomach czy młyny. Wokół wspomnień zbieranych od najstarszych mieszkańców, dawnych zdjęć, dokumentów zgromadziliśmy społeczność. Wśród mieszkańców udało się wzbudzić przez lata poczucie odpowiedzialności, świadomości, przynależności do Czernicy. Wszystko to, co najcenniejsze, jest w niewielkich społecznościach. Ludzie, którzy nas odwiedzają, patrząc na wypełnione po brzegi mury zabytkowego zameczku, mówią „macie szczęście”. Wiemy, że to nie szczęście, ale systematyczne bycie z ludźmi. Od 2016 roku jako stowarzyszenie zarządzamy Ośrodkiem Kultury Zameczek.

Jesteśmy przekonani, że w naszym Zameczku każdy może znaleźć coś wyjątkowego. Dla niektórych będzie to fascynująca ciekawostka historyczna, dla innych gorąca szarlotka, a jeszcze inni będą czerpać radość z różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Zależy nam na tworzeniu otwartej, przyjaznej i inspirującej przestrzeni, która zachęca do działania. Wierzymy, że współpraca i wymiana pomysłów są kluczowe dla rozwoju kreatywności i pasji. Chętnie opowiemy Ci o historii pałacu i jego dawnych mieszkańcach, a także podzielimy się informacjami na temat aktualnych wydarzeń, które odbywają się w tych zabytkowych wnętrzach. Przyjdź i dołącz do naszej kulturalnej społeczności!

Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz

Ośrodek Kultury w Czernicy

Spółdzielnia Socjalna „Horyzonty Kultury”